top of page
12_edited.png

Odkryj naszą kolekcję wyjątkowych roślin, które zachwycą Cię swoją jakością i doskonałą ceną!

Nasz pakiet roślin to idealne rozwiązanie dla tych, którzy oczekują najwyższych standardów. Znajdziesz w nim różnorodność szlachetnych roślin szczepionych na pniu, które dodadzą niepowtarzalnego uroku Twojemu ogrodowi. Nie czekaj dłużej - stwórz swoją zieloną oazę już dziś!

Kopia – Kopia – OFERTA PAKIETÓW-4.png

OPIS

Larix kaempferi

(modrzew japoński)

25.png
OPIS:
Formowane drzewo iglaste o sezonowych i miękkich, szarozielonych igłach. Szyszki małe, pozostają na drzewie nawet kilka lat. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych.  Wymaga żyznych i umiarkowanie wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb.

Berberis thunbergii

(berberys Thunberga) odmiany: ‘Natasha’, ‘Kórnik’ i ‘Maria’

29.png
OPIS:
Atrakcyjne krzewy szczepione na pniu o ciekawych liściach o interesującym zabarwieniu. Rośliny odporne na mróz, silne nasłonecznienie, choroby oraz  zanieczyszczenia powietrza. Odmiana 
Natasha’ liście  biało-różowo-zielone. Odmiana ‘Kórnik’ zielone, nakrapiane białymi plamkami liście, które jesienią przebarwiają się na kolor czerwony i rudy. Odmiana ‘Maria’ liście duże, złocistożółte, z karminowym obrzeżeniem, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo-czerwone.
Cotoneaster
(irga) 'Ursynów'
26.png
OPIS:
Formowany zimozielony krzew. Polska odmiana. Liście drobne i błyszczące. Kwitnie na biało w maju. Jaskrawe pomarańczowo-czerwone kuliste owoce pojawiają się w sierpniu. Długo utrzymują się na gałązkach. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych.

Ginkgo biloba 

(miłorząb dwuklapowy)

'Tit'

OPIS:
Atrakcyjne drzewo  o ciekawych  intensywnie zielonych liściach. Pięknie przebarwia się jesienią. Gatunek mało wymagający
28.png
Ulmus minor
(wiąz polny) 'Argenteovariegata'
27.png

Gleditsia triacanthos (glediczja trójcierniowa) 'Rubylace'

OPIS:

Atrakcyjne drzewo  o ciekawych brązowo-czerwonych liściach. Roślina światłolubna.

OPIS:
Atrakcyjne drzewo  o ciekawych  zielono-białych kontrastujących  liściach.  Gatunek wytrzymały, mało wymagający
Betula pendula
(brzoza brodawkowata) 'Schneverdinger Goldbrike'
OPIS:
Atrakcyjne drzewo  o ciekawych żółto-zielonych młodych liściach. Roślina światłolubna.
28.png

SADZENIE

Sadzenie krzewów może być fascynującym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodem, ten praktyczny poradnik krok po kroku zapewni Ci niezbędne wskazówki, jak prawidłowo sadzić rośliny, aby rosły zdrowo i pięknie. Od wyboru odpowiedniego miejsca, przez przygotowanie gleby, aż po pielęgnację po posadzeniu - każdy etap procesu zostanie dokładnie omówiony, abyś mógł cieszyć się bujnymi i zdrowymi krzewami w swoim ogrodzie. Gotowy? Zacznijmy!
 

Krok 1: Wybór miejsca

Zanim zaczniesz sadzić krzewy, wybierz miejsce, które odpowiada wymaganiom roślin. Upewnij się, że ma odpowiednią ilość światła słonecznego i przestrzeń do rozrostu. Sprawdź na etykiecie wymagania i docelowy rozmiar rośliny. Rośliny w nieodpowiednich warunkach będą gorzej rosnąć, nieatrakcyjnie wyglądać oraz będą bardziej podatne na choroby.
 

Krok 2: Przygotowanie gleby

Oczyść wybrany obszar przeznaczony pod nasadzenia. Ręcznie usuń darń, chwasty, kamienie i inne niepożądane obiekty z obszaru, na którym planujesz sadzić krzewy. Jeśli gleba jest uboga lub zbyt gliniasta, dodaj do niej kompostu lub ziemi ogrodowej, aby poprawić jej strukturę i skład.


Krok 3: Wykopanie i przygotowanie dołków

Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi konkretnego gatunku, określ odległość między poszczególnymi dołkami. Jeżeli posiadasz projekt lub szkic ogrodu, zlokalizuj miejsca, w których posadzisz krzewy, zachowując zalecane odległości między nimi. Wykop dołki o odpowiedniej głębokości i szerokości, uwzględniając rozmiar korzeni krzewów. Dołek powinien być nieco głębszy i szerszy niż korzenie rośliny. Zalecamy zrobić dwukrotnie większy dołek i zaprawić go ziemią urodzajną lub kompostem. Jeżeli chcesz zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju wymieszaj ziemię z nawozem o wydłużonym działaniu i hydrożelem. Zastosuj się do zaleceń producenta umieszczonym na opakowaniu, aby zapewnić roślinom odpowiednie składniki odżywcze i retencję wody.


Krok 4: Sadzenie krzewów

Przed przystąpieniem do posadzenia roślinę należy obficie podlać lub jeżeli jest bardzo przesuszona interwencyjnie zanurzyć ją w wiadrze z woda na około 10 min. Następnie zdejmij doniczkę i przygotuj korzenie danej rośliny. Delikatnie porusz korzenie krzewu, zwłaszcza jeśli są spiętrzone i bardzo gęsto oplątane w doniczce. Następnie umieść krzew w dołku, na tyle głęboko, aby górna część korzeni była równo z poziomem powierzchni gruntu. Wypełnij dołek ziemią, delikatnie dociskając ją wokół rośliny, jednak nie za mocno by nie uszkodzić korzeni. Po posadzeniu obficie podlej krzewy, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność. Po posadzeniu obsyp teren roślin korą na gr. około 5 cm, aby zapewnić ochronę przed chwastami i zatrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.

PIELĘGNACJA

Właściwa pielęgnacja roślin to kluczowy element utrzymania zdrowych i pięknych roślin. Dobrze dobrana pielęgnacja to klucz do sukcesu, ma na celu utrzymanie roślin w optymalnej kondycji zapewniając im warunki do odpowiedniego rozwoju. W tym poradniku omówimy szczegółowo kroki, jakie należy podjąć, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki wzrostu i kwitnienia. 
 

Podlewanie:

Właściwe podlewanie roślin jest niezbędne dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju. 
 

Monitoruj stan wilgotności:
Regularnie sprawdzaj wilgotność gleby, szczególnie w okresach wysokich temperatur i narażenia na silne nasłonecznienie. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego wzrostu roślin. Unikaj jednak przelania, które może doprowadzić do gnicia korzeni.


Zachowaj odpowiednie godziny podlewania:

Najlepsze godziny na podlewanie to wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć parowania wody w czasie intensywnego słońca. Tą zasadę koniecznie zachowuj w okresie upałów.
 
Prawidłowa Technika Podlewania:
Podlewaj rośliny bezpośrednio przy ich nasadzeniu, unikając moczenia liści. Unikniesz wtedy oparzenia słonecznego i odbarwienia liści. Skoncentruj się na dostarczaniu wody do obszaru wokół korzeni, gdzie rośliny wchłaniają wodę i składniki odżywcze.
 
Częstotliwość Podlewania:
Dopasuj częstotliwość podlewania do indywidualnych potrzeb roślin oraz warunków środowiskowych. Rośliny w donicach i pojemnikach mogą wymagać częstszego podlewania niż te posadzone w gruncie. Jeżeli rośliny w donicach są pod zadaszeniem wymagają ciągłego i skrupulatnego podlewania. 
 
Równomierne Nawadnianie:
Podlewaj rośliny systematycznie małymi dawkami wody, unikaj nadmiernego podlewania rozłożonego w długich odstępach czasu.
Uwzględnienie Warunków Pogodowych:
Dostosuj częstotliwość podlewania do zmieniających się warunków pogodowych. W okresach deszczowych, zmniejsz ilość podlewanej wody, podczas gdy w okresach suszy zwiększ ją.​

Cięcie:

Prawidłowe cięcie roślin pozytywnie wpłynie na ich wygląd i rozwój. W zależności od rodzaju rośliny i celu cięcia, istnieje wiele technik i terminów przeprowadzania tego zabiegu.

Cięcie wiosenne:
Wczesną wiosną przeprowadzamy cięcie sanitarne, czyli usuwamy wszystkie martwe, chore i uszkodzone gałęzie. Jest to również doskonały moment na korektę kształtu krzewu, usuwanie gałęzi rosnących do wewnątrz oraz krzyżujących się.


Cięcie letnie:
W okresie letnim możemy przeprowadzić lekkie cięcie korygujące. Usuwamy wtedy jedynie nadmiernie rosnące lub zbyt długie pędy, dbając o zachowanie naturalnego kształtu rośliny.


Cięcie jesienne:
Na jesieni ograniczamy cięcie jedynie do usuwania martwych i chorych części krzewu oraz ewentualnego przystrzyżenia nadmiernie rosnących pędów. Należy jednak unikać cięcia w późnej jesieni, gdyż rany na roślinach mogą być wrażliwe na mróz.

 

Cięcie roślin kwitnących:

Cięcie roślin kwitnących jest kluczowe dla utrzymania ich bujnego kwitnienia i zdrowego wzrostu. Pamiętajmy jednak, że istnieją różne grupy roślin kwitnących, które wymagają odmiennego podejścia do cięcia.
 

Cięcie krzewów liściastych kwitnących na tegorocznych pędach

Cięcie należy wykonywać corocznie, wczesną wiosną. Przycinamy je nisko, 15-30 cm nad ziemią, w kolejnych latach tnij o 2-3 cm wyżej niż zeszłoroczne cięcie, dzięki temu z krzewu wybiją silne pędy, na końcach których pojawią się dorodne kwiaty, a krzew nabierze zwartego wyglądu. Na krzewach nie przyciętych także pojawią się kwiaty, ale będą drobne, w mniejszej ilości, a z biegiem lat kwitnienie będzie zanikać.

Cięcie krzewów liściastych kwitnących na zeszłorocznych pędach
Kwiaty pojawiają się na pędach ubiegłorocznych, często przed rozwojem liści. Pąki powstały rok wcześniej. Cięcie tych gatunków należy przeprowadzić tuż po przekwitnieniu, skracając pędy do 3/4 ich długości. Rośliny kwitnące na zeszłorocznych pędach to np. forsycja, pigwowiec, migdałek trójklapowy, hortensja ogrodowa.


Cięcie bylin:

Cięcie traw ozdobnych:
Wczesną wiosną, przed rozpoczęciem nowego wzrostu, przycięcie traw do wysokości około 10-15 cm nad ziemią pozwala na usunięcie zmarłych części oraz zachowanie schludnego wyglądu.

Cięcie bylin kwitnących:

Większość bylin najlepiej przycinamy wczesną wiosną, gdy zaczynają wypuszczać nowe pędy, ale przed ich pełnym rozrostem. Po zakończeniu kwitnienia warto przekwitnięte kwiatostany, aby zachęcić je do ponownego kwitnienia oraz zapewnić lepszą kondycję rośliny. 

Nawożenie:

Rośliny potrzebują odpowiednich składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo i kwitnąć. 

 

Dobierz odpowiedni nawóz:
Wybierz nawóz dostosowany do potrzeb konkretnych roślin oraz ich fazy wzrostu. Nawozy wolno uwalniające się są często najlepszym wyborem, dostarczając składników odżywczych przez długi czas. Możesz skorzystać z nawozów uniwersalnych lub specjalistycznych, dostosowanych do potrzeb rośliny.


Prawidłowy termin nawożenia:
Nawożenie Wiosenne:

Wiosną rośliny potrzebują dodatkowej dawki składników odżywczych, aby pobudzić wzrost i kwitnienie. Stosuj nawozy bogate w azot, który jest niezbędny do rozwoju nowych pędów i liści.

 

Nawożenie Jesienne:

Nawożenie jesienne ma na celu przygotowanie roślin do zimy oraz zapewnienie im odpowiednich rezerw na nadchodzący sezon - dlatego warto wybierać nawozy z potasem. Wybierz nawozy o wydłużonym działaniu, które będą stopniowo uwalniać składniki odżywcze.

 

Stosowanie Nawozów Organicznych:

Nawozy organiczne są powszechnie stosowane ze względu na ich korzystny wpływ na strukturę i żyzność gleby. Mogą to być kompost, obornik, czy naturalne nawozy roślinne.

 

Dawkowanie Nawozu:

Stosuj nawozy zgodnie z zaleceniami producenta, dbając o odpowiednie dawkowanie. Nie przekraczaj zalecanych ilości nawozu, aby uniknąć nadmiernego obciążenia rośliny, skażenia gleby i uszkodzenia korzeni.

Regularność Nawożenia:

Nawożenie powinno być regularne i dostosowane do potrzeb rośliny oraz warunków środowiskowych. Nawozy stosuj corocznie.

Pielenie:

Usunięcie chwastów z okolicy roślin jest kluczowe dla ich zdrowia. 

 

Regularnie usuwaj chwasty:
Regularne usuwanie chwastów pozwoli ograniczyć konkurencję o składniki odżywcze oraz wodę. Pamiętaj, żeby usuwać je razem z korzeniami, aby uniknąć ponownego wzrostu.

 

Stosuj materiały osłonowe:
Pokrycie gleby warstwą kory (zalecana gr. 5cm) pomoże ograniczyć wzrost chwastów, jednocześnie zatrzymując wilgoć w glebie.

 

Zwalczanie szkodników i zapobieganie chorobom:

Szkodniki mogą znacząco osłabić rośliny, dlatego ważne jest monitorowanie oraz odpowiednie reagowanie na ich obecność. 

 

Regularnie kontroluj rośliny:
Regularnie obserwuj rośliny, sprawdzając ich liście, pędy oraz podstawę łodyg pod kątem obecności szkodników. Szukaj alarmujących objawów ich obecności, takich jak żerowanie, plamy na liściach, czy zwijanie się pędów. Regularnie przeprowadzaj kontrole swoich roślin, nawet jeśli nie wykazują objawów szkodników. Wczesne wykrycie może pomóc w zapobieżeniu poważniejszym problemom.

 

Identyfikacja Szkodników:

Zidentyfikuj rodzaj szkodnika, który atakuje Twoje rośliny. Niektóre z nich mogą być bardziej podatne na określone gatunki szkodników.

Stosuj środki naturalne:
W przypadku wcześnie wychwyconych szkodników, warto wypróbować naturalne metody zwalczania szkodników.

Stosowanie Środków Chemicznych z Rozsądkiem:

Jeśli naturalne metody zawiodą, rozważ zastosowanie środków chemicznych. Wybierz środek dopuszczony do użytku w ogrodach prywatnych i zastosuj go zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności i unikaniu stosowania silnych pestycydów, które mogą zaszkodzić również pożytecznym owadom oraz środowisku.

bottom of page